intervija

PAR un AP šī gada Bauskas Kantrī Festivālu @ CountryMusic.lv

Balstoties uz atsauksmēm un lielo ažiotāžu, kas radusies festivāla “Country Bauska” ilggadējo organizatoru ceļu šķiršanos un festivālu pārtapšanu jaunā veidolā, portāls CountryMusic.lv ir sazinājies ar šā gada festivāla “Country Bauska” organizatoru Mārtiņu Ružu. Mārtiņš ir laipni piekritis atbildēt uz mums interesējušiem jautājumiem, kas attiecas uz šā gada festivāla gatavošanas procesu.

Visiem jau ir zināms fakts, kas bija pārsteidzošs kā pērkons ziemas laikā, tavs un Ulda Ozoliņa ceļš šķīrās. Varbūt pāris vārdos no sevis, kāpēc turpmākais darbs neliekas saistošs?

15 gadi kopā strādājot ir ilgs laiks. Ir bijuši gan pacilājoši mirkļi, gan rūgtuma pilnas mieles. Katrā gadījumā pats nebiju gaidījis šādu pavērsienu. Nekomentēšu sīkumos kas un kāpēc, taču varu godīgi pateikt, ka es nebiju iniciators notikušajā. Pirms diviem gadiem līdz manīm bija nonākušas runas, ka jau tad manam bijušajam kolēģim ir citi plāni attiecībā uz festivālu. Pagājušajā gadā tie realizējās.

Lai kliedētu nepatiesas baumas un apmelojumus, vēlos vienā lietā viest skaidrību. Jau augustā mums ar UO bija skaidrs , ka turpmāko sadarbību neturpināsim. Katra puse rudenī iesniedza Bauskas domē savu piedāvājumu par 2016. gada festivāla rīkošanu. 2.decembrī tikām aicināti uz Bauskas domes darba sanāksmi, kur varējām prezentēt savu skatījumu par nākamo festivālu. Manā prezentācijā bija daudz jaunu ideju tāpēc ar balsu vairākumu, dome nolēma atbalstīt sadarbību ar mani. Tomēr galvenie faktori, kas ietekmēja domes lēmumu bija tas, ka tiks saglabāta pieejama ieejas maksa, nav nepieciešams nesamērīgs finansu atbalsts,  kā arī tas, ka pēc daudziem gadiem festivālā atkal piedalīsies grupa Dakota un leģendārais Edvīns Zariņš.

Festivāls “Country Bauska” ir ar 18 gadus ilgu vēsturi, izaugusi vesela paaudze, kuri festivālu sauc par gada notikumu nr.1 Vai tevis organizētais festivāls tagad nesīs kādas izmaiņas?

Skatoties no malas festivāls bija iegājis stagnācijas fāzē. Es domāju tieši par programmu un mākslinieku piedāvājumu. Latvijas grupas ir tik cik tās ir, taču ja tiek dalīti labajos un sliktajos, kurus aicināsim un kurus nē, tad tas arī noved pie tā, ka apmeklētāji izvēlas citas izklaides iespējas.

Pa šiem gadiem esmu nodarbojies ar festivāla saimniecisko pusi. Neesmu izteicis savas pretenzijas par vienu vai otru sastāvu, kas piedalās festivālā, lai gan kā aktīvam mūziķim man bija savs vērtējums.

Šī gada festivāla programma ir publicēta. Pirmā diena ir veltīta vairāk  Edvīnam Zariņam un Dakotai , jo tieši 1996. gads bija šīs grupas dibināšanas gads, tāpēc izvēlējos sastāvus, kas ir bijušas vairāk vai mazāk saistīti ar Dakotu, tostarp grupa “Jonis” no Lietuvas.

Ja neskaita pirmos divus festivālus, tad mūsu publikai nebija iespēja iepazīties ar igauņu country mūziķiem un šogad šī netaisnība tiek lauzta ar Kaidi un Barn Brothers.

Visas līdzšinējās ierastās lietas tiek saglabātas klāt nākot jaunām – otrā skatuve u.c. Visu neatklāšu , lai ir iespējams laiku pa laikam jaunumus publicēt countrymusic.lv.

Festivāla mājas lapā countrybauska.lv varam aplūkot šā gada viesmāksliniekus un vietējos mūziķus, kuri piedalīsies festivālā, kāpēc tieši šāda izvēle?

Festivāls ir svētki visām grupām, kas spēlē šinī stilā. Programmā centos iekļaut arī tās grupas, kas pēdējos gadus nebija bijušas festivālā. Kas attiecas par viesmāksliniekiem, tad šeit bija vēlme paņemt grupas , kas ir dinamiskas un var publiku uzvilkt, pacelt, nevis iemidzināt ar sērīgām balādēm.

Daudzi Country mūzikas pazinēji un vienkārši fani interesējas, kāpēc country mūzikas festivālā ir iekļauti mākslinieki, kuri paši apgalvo, ka nespēlē country mūziku?

Šeit noteikti runa par grupu Apvedceļš. Ir arī pietiekami liels skaits pretējā viedokļa paudēju, kurā skan izskan jautājums kāpēc, Apvedceļš pie mums festivālā ir bijis tikai vienu reizi? Grupa šobrīd strādā pie festivāla country repertuāra un tāpēc vien ir vērts atbraukt viņus paklausīties.

Kādus gadus atpakaļ vienā no festivāliem cilvēki bija sašutuši, ka grupa “Klaidonis” no country festivāla skatuves dziedāja dziesmu “Zilie lini”.. Vai tevi nebaida, ka šāda negatīva attieksme varētu būt grupas “Apvedceļš”, dziesmas “Zemenes” dēļ?

Grupas pašas izvēlas repertuāru ko viņi atskaņos festivālā, tas arī attiecas uz “Klaidoņa” izpildītajiem “Zilajiem liniem”. Dziesma tāpat kā visa programma tika izpildīta labā profesionālā līmenī un ar country aranžējumu. Neatceros, ka šīs dziesmas laikā cilvēki masveidā būtu gājuši prom vai spieduši ausis ciet. Negatīva attieksme ir tikai dažiem indivīdiem, kas sevi cenšas pasniegt par vienīgajiem absolūtās patiesības paudējiem vadoties no stereotipiem un baidoties no visa kā jaunā. Neredzu problēmu, ja Apvedceļš spēlēs “Zemenes”, jo tiešām ļoti liela daļa Latvijas mīl šo dziesmu. Bez tam ir virkne Top grupu, kas spēlē un taisa kaverversijas tautā mīlētām dziesmām piemēram, Sestā Jūdze – Raimonda Paula “Pēc simts gadiem Piebalgā” vai Dakota – Gunāra Freidenfelda “Kamēr vari, tikmēr dari”. Par to nav jākaunas!

Jau ierasts, ka festivāla laikā Bauskas centrā pie veikala “Rimi” bija skatuve, kur pilsētas iedzīvotāji un viesi varēja baudīt koncertu bez maksas, vai tāda skatuve ir paredzēta arī šogad?

Rimi koncerts būs, bet šogad mēs gribam uz tās veidot programmu no citiem māksliniekiem, kas nebūs uz lielās festivāla skatuves. Tāpat ir ieceres un plāni par dažādām aktivitātēm pilsētā, bet par to vēlāk, kad būsim sakārtojuši visas organizatoriskās lietas.

Lielāks akcents uz sadarbību šogad tiek veidots ar līnijdejotājiem, ir dzirdētas neapmierinātas runas, ka līnijdejotāji aizņem lielu daļu no kopējā dejošanas plača neļaujot visiem dejot gribētājiem, vai ir kādas ieceres ko mainīt?

Šogad mēs gaidām līnijdejotāju pieplūdumu ne tikai no Latvijas, jo iepriekšējos gadus viņi nepamatoti bija atstāti novārtā, lai gan ir vieni no galvenajiem festivāla atbalstītajiem. Otrā skatuve šogad ir tieši paredzēta līnijdejotājiem un sadarbībā ar Dzintru Rozīti šeit būs iespējas iemācīties gan līnijdejas, gan western pāru dejas, gan novērtēt Latvijas līnijdeju kolektīvu sniegumu. Mēs strādājam pie tā, lai nodrošinātu līnijdejotājus ar deju grīdu un nebūtu jāmežģī kājas uz asfalta kā līdz šim. Ar skatuves kompāniju ir vienošanās par īpašas platformas izbūvi uz kuras starp mūziķu uznācieniem būs labāko Baltijas līnijdeju kolektīvu priekšnesumi.

Noteikti visus interesēs sadzīviskās lietas šogad, cik maksās festivāls “Country Bauska” apmeklētājiem, kādas būs biļešu cenas, automašīnu novietošana, teltis un taml.?

Tā informācija ir atrodama mūsu mājaslapā countrybauska.lv. Visas cenas paliek nemainīgas kā 2015.gadā gan attiecībā uz ieejas maksu , gan teltīm.

Šis būs tevis pirmais organizētais festivāls bez Ulda Ozoliņa, vai ir kādas ieceres ko varbūt vēlies īstenot turpmākajos festivālos?

Priekš manis vienmēr ir bijis svarīgi pasākumā darīt maksimāli visu, lai apmeklētāji, mūziķi, sadarbības partneri aizbrauktu prom ar labām emocijām. Festivāla organizēšana ir darbs gada garumā, bet pēdējā nedēļa ir īpaši saspringta.  Ir labi, ja blakus ir cilvēki uz kuriem var paļauties un kuri līdztekus strādā ar tādu pašu atdevi. Diemžēl tā līdz šim nav bijis un tā nav publiski redzamā daļa. Esmu šos 15 gadus strādājis nežēlodams sevi, uzņemoties visu smagumu un atbildību, tāpēc neredzu, ka šis festivāls ar kaut ko atšķirsies. Kā kuģa kapteinis esmu bijis pirmais, kas uzkāpj un pēdējais, kas nokāpj no kuģa klāja.

Festivālam ir iespējas augt gan skaitliski , gan kvalitatīvi un šobrīd man, kā nekad iepriekš, ir ļoti laba, jauna komanda ar kuru to būs iespējams realizēt.

Mērķis nākamajiem gadiem ir pavērt ceļu uz Bausku lielajām country mūzikas zvaigznēm.

Ko tu gribētu novēlēt šā gada festivāla “Country Bauska” apmeklētājam?

Labu laiku, labas domas un daudz patīkamu brīžu 8. un 9. jūlijā Bauskas Pilskalna estrādē 18. starptautiskajā country mūzikas festivālā “Country Bauska”.

Aigars Liepiņš, portāls CountryMusic.lv

Intervija pieejama: http://www.countrymusic.lv/jaunumi/intervija-ar-country-bauska-organizatoru-martinu-ruzu